MPX1D1040L2R2
DigiKey Part Number
399-MPX1D1040L2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1040L2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1040L2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1040L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 14.6A 7.9 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14.6 A 7.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1040L2R2 Models
DC Resistance (DCR)
7.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
18.5A