MPX1D0520L4R7
DigiKey Part Number
399-20634-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20634-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20634-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0520L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 3.4A 96.6 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 96.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0520L4R7 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
DC Resistance (DCR)
96.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)