EXV107M025A9HAA
DigiKey Part Number
399-11443-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11443-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11443-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV107M025A9HAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXV107M025A9HAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C