C44UUGQ6320F8SK
DigiKey Part Number
399-6463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UUGQ6320F8SK
Description
CAP FILM 320UF 10% 1.3KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
320 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UUGQ6320F8SK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
6.929" (176.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6 mOhms