C330C102KGR5TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 225
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,640
Datasheet
In Stock: 2,013
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C330C102KGR5TA
DigiKey Part Number
399-5093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C102KGR5TA
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C330C102KGR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C