ALT22A103CD063 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 18000 Hrs @ 85°C
ALT22A103CD063
DigiKey Part Number
399-11422-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALT22A103CD063
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP CH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALT22A103CD063 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C