ALF80G823EH025
DigiKey Part Number
399-ALF80G823EH025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80G823EH025
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 20.15mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80G823EH025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
11.85 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.05 A @ 10 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20.15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C