DX07B024XJ1R1300
DigiKey Part Number
670-2849-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2849-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2849-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07B024XJ1R1300
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DX07B024XJ1R1300 Models
Category
Features
Pick and Place
Manufacturer
JAE Electronics
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V