MMJX1H40N150
DigiKey Part Number
MMJX1H40N150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMJX1H40N150
Description
SCR 1.5KV 40A SMPD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.5 kV Standard Recovery Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMJX1H40N150 Models
Category
SCR Type
Standard Recovery
Manufacturer
IXYS
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
16-BESOP (0.787", 20.00mm Width), 15 Leads, Isolated Tab
Voltage - Off State
1.5 kV