IXYK120N120C3
DigiKey Part Number
IXYK120N120C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYK120N120C3
Description
IGBT 1200V 240A TO-264
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 240 A 1500 W Through Hole TO-264 (IXYK)
Category
Switching Energy
6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
412 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
35ns/176ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 100A, 1Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
240 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
700 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 120A
Supplier Device Package
TO-264 (IXYK)
Power - Max
1500 W