IXTH76P10T
DigiKey Part Number
IXTH76P10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH76P10T
Description
MOSFET P-CH 100V 76A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 76A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
197 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13700 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
298W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 38A, 10V