IXFA20N85XHV
DigiKey Part Number
IXFA20N85XHV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFA20N85XHV
Description
MOSFET N-CH 850V 20A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 850 V 20A (Tc) 540W (Tc) Surface Mount TO-263HV
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1660 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
540W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
850 V
Supplier Device Package
TO-263HV
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
330mOhm @ 500mA, 10V