MDM-69SSL-A174
DigiKey Part Number
1003-MDM-69SSL-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-69SSL-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 69POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Wire Gauge
26 AWG
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C