TLE42662GSV33HTMA2
DigiKey Part Number
TLE42662GSV33HTMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
TLE42662GSV33HTMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
TLE42662GSV33HTMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE42662GSV33HTMA2
Description
IC REG LINEAR 3.3V PG-SOT223-4
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA PG-SOT223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLE42662GSV33HTMA2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4 mA
Series
PSRR
68dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Inhibit
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA