IPG20N10S4L35AATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPG20N10S4L35AATMA1 |
Description | MOSFET 2N-CH 100V 20A 8TDSON |
Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 100V 20A 43W Surface Mount, Wettable Flank PG-TDSON-8-10 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPG20N10S4L35AATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 16µA |
Manufacturer Infineon Technologies | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.4nC @ 10V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1105pF @ 25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 43W |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Qualification AEC-Q101 |
FET Feature Logic Level Gate | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V | Package / Case 8-PowerVDFN |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A | Supplier Device Package PG-TDSON-8-10 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 17A, 10V | Base Product Number |