IAUT300N08S5N012ATMA2
DigiKey Part Number
IAUT300N08S5N012ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
IAUT300N08S5N012ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
IAUT300N08S5N012ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUT300N08S5N012ATMA2
Description
MOSFET N-CH 80V 300A 8HSOF
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 300A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUT300N08S5N012ATMA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
231 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16250 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 100A, 10V