RV8H-L-D12
DigiKey Part Number
1885-1077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8H-L-D12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil DIN Rail
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Socket Included
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
10.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.84 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CE, cULus
Contact Rating (Current)
6 A
Relay Type
Switching Voltage
400VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
821.9 Ohms
Load - Max Switching
2400VA, 750W
Base Product Number
Coil Current
14.6 mA