GT06-111-100
DigiKey Part Number
5871-GT06-111-100TR-ND - Tape & Reel (TR)
5871-GT06-111-100CT-ND - Cut Tape (CT)
5871-GT06-111-100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT06-111-100
Description
SMT GATE DRIVE TRANSFORMER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2mH Gate Drive Pulse Transformer 1:1:1 Surface Mount
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:1:1
Manufacturer
ICE Components, Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Size / Dimension
0.430" L x 0.630" W (11.00mm x 16.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Transformer Type
Gate Drive
Grade
Automotive
Inductance
2mH
Qualification
AEC-Q200
ET (Volt-Time)
100VµS