M50-3140345
DigiKey Part Number
952-3591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3140345
Description
CONN RCPT 3POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
3 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3140345 Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
500VAC