1551USB1CLR
1551USB1CLR
1551USB1CLR
DigiKey Part Number
HM1459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1551USB1CLR
Description
BOX ABS TRN CLR 1.38"L X 0.79"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box ABS Translucent - Clear Hand Held, Split Sides 1.378" L x 0.787" W (35.00mm x 20.00mm) X 0.610" (15.50mm)
EDA/CAD Models
1551USB1CLR Models
Category
Design
Hand Held, Split Sides
Mfr
Material
Series
Color
Translucent - Clear
Packaging
Bag
Thickness
0.067" (1.70mm)
Part Status
Active
Features
PCB Supports
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
1.378" L x 0.787" W (35.00mm x 20.00mm)
Material Flammability Rating
UL94 HB
Height
0.610" (15.50mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Area (L x W)
1.08in² (7.0cm²)