TR9WZ900T00-IMR6B
TR9WZ900T00-IMR6B
TR9WZ900T00-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-1972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9WZ900T00-IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 18W
Detailed Description
20V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9WZ900T00-IMR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Polarization
Either
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.43" L x 1.83" W x 1.26" H (87.0mm x 46.5mm x 32.0mm)
Voltage - Output
20V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
Current - Output (Max)
900mA
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61558-1; 62368-1
Power (Watts)
18 W