TR9CE1500CCP-N(R6B)
TR9CE1500CCP-N(R6B)
TR9CE1500CCP-N(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CE1500CCP-N(R6B)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CE1500CCP-N(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.97" L x 3.17" W x 1.22" H (50.0mm x 80.6mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSI, CB, CE, CCC, cULus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
Power (Watts)
18 W