PM202-12BN1
DigiKey Part Number
2967-PM202-12BN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM202-12BN1
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
12.5 A