ROA170163/B
DigiKey Part Number
2166-ROA170163/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROA170163/B
Description
EVAL BOARD FOR PMU8318
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PMU8318 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
6A
Manufacturer
Flex Power Modules
Voltage - Input
4.5V ~ 17V
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
PMU8318
Power - Output
33W
Base Product Number
Voltage - Output
0.6V, 5.5V