ROA170163/2
DigiKey Part Number
2166-ROA170163/2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROA170163/2
Description
EVAL BOARD FOR PMU8218
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PMU8218 - 1 Non-Isolated Output DC/DC Converter Evaluation Board
Category
Voltage - Output
0.6V ~ 5.5V
Manufacturer
Flex Power Modules
Current - Output
4A
Packaging
Box
Voltage - Input
4.5V ~ 17V
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC Converter
Utilized IC / Part
PMU8218
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
22W