LXV150-024SW is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 244
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1,279
Datasheet
In Stock: 240
6.25A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LXV150-024SW
DigiKey Part Number
633-1103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXV150-024SW
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 6.25A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
150 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Efficiency
93%
Size / Dimension
7.84" L x 2.66" W x 1.58" H (199.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.25A