LXV150-012SW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 75
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1,107
Datasheet
In Stock: 184
12.5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LXV150-012SW
DigiKey Part Number
633-1102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXV150-012SW
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 12.5A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
EXCELSYS / Advanced Energy
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP67
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
92%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.84" L x 2.66" W x 1.58" H (199.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Voltage - Output
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
12.5A