LXV100-036SW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 4
Datasheet
2.75A 36V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LXV100-036SW
DigiKey Part Number
633-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXV100-036SW
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 2.75A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
100 W
Manufacturer
EXCELSYS / Advanced Energy
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP67
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
2.1 lbs (952.5 g)
Voltage - Output
36V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.75A