ERFSM050162RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSM050162RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSM050162RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSM050162RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSM050162RZ
Description
1210/0.50AMP/16V/T&R/LEAD FREE
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 500 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
250 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
900 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A