ERFSM050162RZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERFSM050162RZ |
Description | 1210/0.50AMP/16V/T&R/LEAD FREE |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 500 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer Excel Cell Electronic Co., Ltd. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 250 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 900 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Voltage - Max 16V | Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Thickness (Max) 0.030" (0.75mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Approval Agency cURus |
Current - Max 100 A |