ERFSD110082RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSD110082RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSD110082RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSD110082RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSD110082RZ
Description
1812/1.10AMP/08V/T&R/ROHS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A