EXWHC2-500-01
DigiKey Part Number
RPC1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXWHC2-500-01
Description
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FASTENER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Natural Fastener 0.500" (12.70mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXWHC2-500-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
1.181" (30.00mm)
Packaging
Bulk
Width
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.157" (4.00mm)
Type
Clip, P-Type
Material Thickness
0.063" (1.60mm)
Type Attributes
Locking, Round
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
0.500" (12.70mm)