FA-128 48.0000MF20X-K0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
Similar
CTS-Frequency Controls
Abracon LLC
Abracon LLC
In Stock: 607
48 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-128 48.0000MF20X-K0
DigiKey Part Number
114-FA-12848.0000MF20X-K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-FA-12848.0000MF20X-K0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-FA-12848.0000MF20X-K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-128 48.0000MF20X-K0
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-128 48.0000MF20X-K0 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)