C2064A.12.03
DigiKey Part Number
C2064R-100-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C2064A.12.03
Description
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 16/30 Red 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.080" (2.03mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C