ED-PSU1204-UK
DigiKey Part Number
4555-ED-PSU1204-UK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED-PSU1204-UK
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 48 W AC/DC External Wall Mount (Class I) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
EDATEC
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
BS 1363
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.66" L x 1.30" W x 2.26" H (93.0mm x 33.0mm x 57.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, RCM, UKCA, UL
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
48 W