XLR-51R3187-R
DigiKey Part Number
283-5304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLR-51R3187-R
Description
CAP 188F 0% +20% 51.3V MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
188 F (EDLC) Supercapacitor 51.3 V Module 5mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
User Defined
Capacitance
188 F
Size / Dimension
16.516" L x 7.657" W (419.50mm x 194.50mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
6.905" (175.40mm)
Voltage - Rated
51.3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C