TV1840-3R0606-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 900
Datasheet
60 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 13mOhm 1000 Hrs @ 85°C
How to correctly size a Supercapacitor
TV1840-3R0606-R
DigiKey Part Number
283-TV1840-3R0606-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV1840-3R0606-R
Description
CAP 60F -10% +30% 3V T/H
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
60 F
Size / Dimension
0.728" Dia (18.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm