SDCH1V8040-1R0N-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V8040-1R0N-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V8040-1R0N-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V8040-1R0N-R
Description
FIXED IND 1UH 8A 9 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 8 A 9mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)