SDCH1V6028-100M-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V6028-100M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V6028-100M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCH1V6028-100M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V6028-100M-R
Description
FIXED IND 10UH 2A 83 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Inductor 2 A 83mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
DC Resistance (DCR)
83mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)