SDCH1V5020-1R0N-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V5020-1R0N-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V5020-1R0N-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V5020-1R0N-R
Description
FIXED IND 1UH 4.2A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 4.2 A 26mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.33A
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)