PTSA181260V014
DigiKey Part Number
283-PTSA181260V014TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTSA181260V014CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTSA181260V014DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTSA181260V014
Description
PTC RESET FUSE 140MA 60V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC Resettable Fuse 60V 140 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
650 mOhms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
60V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
140 mA
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It)
340 mA
Size / Dimension
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Current - Max
10 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)