PM-5R0V104-R
DigiKey Part Number
283-4207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0V104-R
Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 1.25Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 60°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM-5R0V104-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.287" (7.30mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.25Ohm @ 1kHz