MLVC12V038C310
DigiKey Part Number
283-MLVC12V038C310TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC12V038C310CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC12V038C310DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC12V038C310
Description
VARISTOR 51V 120A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
56.1 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
310 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
27 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
45.9 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
51 V