KVR-5R0V155-R
DigiKey Part Number
283-KVR-5R0V155-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVR-5R0V155-R
Description
SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F VRT
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Axial, Can - Vertical 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.752" Dia (19.10mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm