KVR-5R0C155-R
cms-digikey-product-number
283-KVR-5R0C155-R-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
KVR-5R0C155-R
cms-description
SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F CYL
cms-standard-lead-time
20 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.819" Dia (20.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm