HPAL1V0630-5R6-R
DigiKey Part Number
283-HPAL1V0630-5R6-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HPAL1V0630-5R6-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HPAL1V0630-5R6-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPAL1V0630-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6UH 5.5A 42 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 42mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)