HCM1A1707V2-470-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1707V2-470-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1707V2-470-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1707V2-470-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1707V2-470-R
Description
FIXED IND 47UH 5.5A 46 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 5.5 A 46mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
46mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Current - Saturation (Isat)
8A
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)