HCM1307-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1307-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1307-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1307-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1307-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 29A 2 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 29 A 2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
49A
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)