HCM1305-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1305-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1305-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1305-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1305-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 29A 2.42 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 29 A 2.42mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
50A
DC Resistance (DCR)
2.42mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)