HCM0703-6R8-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCM0703-6R8-R |
Description | FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 8A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |